title
לחצו להתקשרות:


איחוד תיקים בהליך הוצאה לפועל

איחוד תיקים הוא הליך שבו מאוחדים כל התיקים שנפתחו כנגד חייב בהוצאה לפועל בהליך פשיטת רגל. מה המטרה בביצוע איחוד התיקים לחייב בהוצאה לפועל? מה היתרונות של איחוד תיקים לחייב? מה המשמעות של טיפול בכל התיקים כמקשה אחת לגבי הזוכים? בשורות להלן נשיב לשאלות הללו בצורה ברורה ותמציתית.

אם מתנהל כנגדך הליך הוצאה לפועל בעקבות חובות שלא שולמו ואם הנושים מפעילים לחצים במטה להחזיר לעצמם חלק גדול ככל האפשר מהחוב, זה המקום הנכון עבורך. כדאי ליצור קשר כבר כעת באמצעות האתר, או בטלפון בשעות העבודה המקובלות.

יועץ פיננסי או יועצת מקצועית יצרו איתך קשר בתוך זמן קצר. המומחים של המקור להוצאה לפועל ילוו אותך לאורך כל הדרך עד למציאת פתרון הולם. זאת, הן באמצעות משכנתא לחייבים בהוצאה לפועל והן באמצעות גיבוש הסדר חובות מול הנושים. אנו פועלים בכל רחבי הארץ באחוזי הצלחה גבוהים מאד.

המקור למידע ברשת על שירותים בתחום ההוצל"פ

התאמת יועץ פיננסי מתאים לפי בקשה

דירוג ובקרה של יועצים פיננסים

מטרת איחוד תיקים בהוצל"פ

אחת הבעיות הכואבות של חייבים לפני פתיחת הליך הוצאה לפועל, היא הצורך להתמודד עם כמה וכמה נושים בו זמנית. מרגע שהוחל בהליכי גביית קנסות באמצעות הוצאה לפועל או גביית חובות, מתבצע איחוד תיקים של החייב.

המטרה בביצוע איחוד תיקים

המטרה המרכזית באיחוד התיקים הינה לרכז את הפעילות של הרשם בהוצאה לפועל מחד ושל החייב מצד שני, בתיק אחד. כך ניתן להימנע מכפל פעולות לא נחוץ מצד אחד, ומצד שני לעקוב בקלות אחרי התקדמות הליך ההוצאה לפועל.עם השנים התגבשו נהלים ההופכים את ניהול התיק המאוחד לקל יותר, מה שמשפר את התוצאה הסופית של התהליך.

יתרונות איחוד תיקים לחייב

היתרון המשמעותי ביותר של איחוד התיקים עבור החייב, טמון בעובדה שהוא (החייב) מתמודד בתיק אחד מול כל התביעות הקיימות נגדו, ולא מתמודד בנפרד עם כל אחד ואחד מהנושים. התמודדות כזאת עלולה להפחית הן את המוטיבציה והן את היכולת של החייב להגיע לפתרון מניח את הדעת, קרי הסדרת חובות, עם הזוכים.

איחוד תיקים גם משקף תמונה ברורה ביותר של גובה החוב לעומת ההחזר האפשרי הפוטנציאלי. לעיתים, היחס הוא כה בלתי אפשרי והיתרונות לבעלי החוב הם כה קלושים, עד שהרשם בהוצאה לפועל, או שופט, יכריזו על החייב פושט רגל באופן מיידי, או בסמוך לפעולת איחוד בתיקים. בהמשך, מתבצע הליך חקירת יכולת. השלב הבא אחריו הוא הליך כינוס נכסים, מכירה שלהם והעברת התמורה לכונס הנכסים, לשם חלוקה שלהם בין הנושים הרשומים באיחוד התיקים.

משמעות איחוד תיקים לזוכים

מבחינת הנושים, איחוד תיקים עלול דווקא להפחית מאד את הסיכוי שלהם לקבל את מלוא הסכום שהם דורשים, או אפילו חלק גדול ממנו. כאמור, איחוד התיקים מציב מראה ברורה הן בפני החייב והן בפני הנושים שלו. המראה משקפת בצורה המדויקת ביותר את היחס בין החוב ליכולת ההחזר של החייב.

אף שאין כוונה כאן להטיל ספק בזכותם של נושים לגבות חובות, הרי שזה בדיוק המקום לציין כי חלק גדול מהצטברות החובות של החייב נובע מהתנהלות בעייתית של הנושים עצמם. שכן כל בעל עסק חייב לעקוב אחרי החובות של הלקוחות שלו ולמנוע מהם צבירה של חובות מיותרים. הדבר נכון על אחת כמה וכמה, אם קיים סיכוי סביר שהחוב שנצבר איננו מגובה בערבויות מתאימות מצד הלקוח.

השלבים הבאים אחרי איחוד תיקים

לאחר איחוד התיקים של חייב בהוצאה לפועל מתבצעת, כאמור, חקירת יכולת ההחזר שלו. החקירה מתבצעת על ידי הרשם בהוצאה לפועל. חקירת היכולת נועדה לברר הלכה למעשה את היכולת של החייב להחזיר כספים לנושים. אם אכן מתברר שיש ביכולתו להחזיר ולו חלק מהחובות, עוברים לשלב הבא, שהוא כינוס נכסי החייב

פסק דין ואמצעי אכיפה בהוצאה לפועל
פסק דין ואכיפה
איחוד תיקים בהוצל"פ
איחוד תיקים
הוצאה לפועל
הוצאה לפועל
חקירת יכולת חייבים
חקירת יכולת
.

כינוס נכסים הוא גילוי ותפיסה של נכסים מכל סוג שהוא המצויים בבעלותו של החייב. עם הנכסים הללו ניתן למנות כסף מזומן, אגרות חוב ומניות וכן שטרות חוב. בנוסף, גם רכב פרטי או מסחרי הוא נכס שניתן להשתלט עליו. אך גולת הכותרת של כינוס נכסים הינה תפיסת נכסי נדל"ן השייכים לחייב.

הוצל"פ וקידום הליך פשיטת רגל מהיר

בדרך למציאת פתרון הולם לשני הצדדים, הרשם מתייחס לשני דברים עיקריים: הראשון – יכולת ההחזר של החייב. השני – תום הלב שלו אם מתברר שהחייב הסתיר כספים או רכוש העשויים להקטין את החוב, הרשם עלול לנקוט נגדו באמצעים חמורים עד כדי תביעה פלילית.

מבחינת החייב, איחד תיקים בהליך הוצאה לפועל הוא פתרון טוב למצב שבו פתוחים כנגדו כמה וכמה תיקים. מצד אחד, ההליך מגביל את התשלום החודשי ומקבע תשלום אחד, המותאם ליכולות הפיננסיות שלו. מצד שני, הוא מונע מכל נושה לנסות לקבל את הכסף שלו, תוך הפעלת לחצים על החייב.

תביעה חדשה אחרי איחוד תיקים

אחת הבעיות הנפוצות של החייבים בהוצאה לפועל, היא העובדה שגם לאחר שבוצע הליך איחוד תיקים, ממשיכים להתווסף לרשימה עוד נושים. כל נושה פותח תיק חדש, והבעיות של החייב רק הולכות ומתעצמות.

זה המקום לציין כי תיק חדש שנפתח כנגד החייב בהוצאה לפועל, לא ייכלל באופן אוטומטי במסגרת איחוד התיקים הקיים. על מנת לכלול אותו, יש להגיש בקשה לצירוף תיק הוצל"פ חדש לאיחוד.

אם אין סיבה מוצדקת לכך, הרשם איננו דוחה בקשות כאלה. עם זאת, אם מדובר בחובות שנצברו אחרי ביצוע איחוד התיקים, או אם קיים חשד סביר שהחייב פעל בחוסר תום לב, עלול הרשם שלא לאפשר את הצירוף. איחוד תיקים אמור לסייע לחייב לתחום את החוב שלו ולקצוב את התשלום החודשי שלו בגין החזר החובות.ההליך לא אמור לאפשר לחייב לצבור חובות נוספים שאין להם כיסוי.

הסכום הכולל של החוב, כפי שפסק הרשם, ישולם להוצאה לפועל ויועבר באמצעות לשכת ההוצאה לפועל לנושים. ההליך מנתק למעשה את החייב מהנושים ומונע מהם את האפשרות להציק לו או לפגוע בו בכל צורה שהיא.

החובות של החייב מחולקים על פי גובה הסכום. הם עשויים להיפרש החל מעשרים וארבעה תשלומים ועד ארבע שנים. אם החייב איננו יכול לפרוע את החובות שלו, הוא ישלם סכום קבוע מדי חודש, על פי קביעת הרשם בלשכת ההוצל"פ.

החסרונות של איחוד תיקים

החסרון הגדול של איחוד תיקים מבחינת החייב, הוא הצורך לשלם 3% מסך כל החובות שלו לספקים. את התשלום יש לבצע בעת הגשת ההצהרה על גובה הנכסים שבידיו, שישמשו לפירעון החובות שלו. החייב צריך לשלם אחוז זהה מהחוב בכל חודש, אד שיאושר הליך איחוד התיקים. עם זאת, בדרך כלל ההליך מאושר בתוך זמן קצר יחסית.

במקרים מסוימים, ועל פי שיקול דעתו של הרשם, עשוי החייב לקבל פטור מהחובה הזאת. אבל הפטור מתקבל רק אחרי שהרשם מתרשם שאכן החייב מגיע בידיים נקיות, ואין לו אפשרות לשלם את הסכום הנקוב.

בנוסף, עלול הליך איחוד תיקים לכלול גם הטלת צו עיכוב יציאה מהארץ כנגד החייב. הצו יוטל אם הרשם בהוצאה לפועל מאמין שהדבר יסייע לנושים מחד, וימנע מהחייב להשתמט מהחובות שלו מאידך.

חייב מוגבל באמצעים

ישנם מקרים שבהם החייב איננו יכול בשום פנים ואופן לפרוע את החובות שלו. במקרים כאלה, יוכרז בעל החוב כ"חייב מוגבל באמצעים". הוא לא יוכל לצאת מהארץ, כפי שהוזכר לעיל. כמו כן הוא יוכרז מוגבל חמור בבנק ישראל. הוא לא יוכל לעשות שימוש בהמחאות ו/או בכרטיסי אשראי. כמובן שפתיחת עסק חדש או כל פעולה עסקית אחרת אורה עליו בזמן הזה. עם זאת, לאחר תקופה קצובה, יקבל החייב צו הפטר. משמעות ההפטר היא שמיטת כל החובות שלו והתחלה פיננסית חדשה.