title
לחצו להתקשרות:


שלבים בהליך פשיטת רגל

הליך פשיטת רגל עד לקבלת צו הפטר הוא מורכב ומסובך. לפיכך, חשוב להקפיד על הביצוע של כל אחת מהמטלות בצורה מדויקת. מהו הליך פשיטת רגל? מי יכול להגיש בקשה להליך פשיטת רגל? מה התועלת בהליך פשיטת רגל לחייב? מהי הפרוצדורה בדרך להכרה באדם כפושט רגל? בשורות הבאות נרחיב בנושאים הללו. כמו כן, נביא הסבר מפורט באשר לאופן הגשת הבקשה לפשיטת רגל על ידי חייב בהוצאה לפועל, בצורה נכונה שתביא בהקדם לתוצאות המקוות.

לתשומת לב הקוראים: המאמר הנוכחי עוסק בהגשת בקשה להליך פשיטת רגל על ידי החייב. חשוב לדעת, עם זאת, שבמצבים מסוימים עלולה להתקבל בקשה מצד אחד הנושים או יותר, להכיר בחייב כפושט רגל. הבקשה תלויה לרוב בסיכוייו של מגיש הבקשה להרוויח ממנה, אבל הנושא הזה נידון במאמר אחר.

זה הזמן להבהיר, שניתן להגיש את הבקשה לפשיטת רגל לרשם בהוצל"פ באופן עצמאי. עם זאת, ההמלצה החד משמעית הינה להיעזר בגורם מקצועי שייעץ וילווה את מגיש הבקשה לאורך כל התהליך: הגשת הבקשה, איחוד תיקים, כינוס נכסים ופשיטת רגל. זאת, כאמור, במטרה לסיים את ההליך בהקדם ולחסוך טרחה רבה ולא מעט ממון.

אנשי המקצוע של המקור להוצאה לפועל ילוו אותך לאורך כל הדרך, מרגע הפנייה ועד לסיומו המוצלח של הליך פשיטת הרגל וקבלת צו הפטר. לחילופין, ניתן להסתייע במקצוענים של המקור להוצאה לפועל בביצוע הסדר חובות מול הנושים, בתנאים הטובים ביותר האפשריים עבורך. זאת, בהתאם ליכולת ההחזר ולצרכים ייחודיים שלך, אם ישנם כאלה. היועצים הפיננסיים יסייעו לך בהנחיה ובמעשה, בדרך להיחלצות ממצב פיננסי בעייתי ומחובות מעיקים. כדאי ליצור קשר כבר כעת באמצעות האתר, או בטלפון בשעות העבודה הרגילות. אנשי המקצוע שלנו פועלים בכל רחבי הארץ בהצלחה מרובה.

המקור למידע ברשת על שירותים בתחום ההוצל"פ

התאמת יועץ פיננסי מתאים לפי בקשה

דירוג ובקרה של יועצים פיננסים

הליך פשיטת רגל ומשמעותו

פשיטת רגל הינה מצב שבו אדם פרטי מוכרז כחדל פירעון. חדלות פירעון פירושה שאותו אדם איננו מסוגל, ולא יהיה מסוגל בתנאים הקיימים, לפרוע את החובות שלו לנושים. כיון שכך, נשמטים כל החובות הידועים של פושט הרגל. זאת, לאחר חקירת יכולת, כינוס נכסים וחלוקתם בין הנושים, על פי מפתח קבוע מראש.

בשלב הבא, לאחר שנוכח כי אין ברשותו של פושט הרגל נכסים או רכוש שניתן לחלט לטובת הנושים, מוציא הרשם בהוצאה לפועל צו הפטר עבור פושט הרגל. הצו הזה פוטר את החייב מכל החובות הידועים שנותרו אחרי מיצוי הליך פשיטת הרגל, כפי שיפורט בהמשך. מאותו הרגע, אף אחד מהנושים איננו יכול לפנות לחייב ולהטריד אותו סכל הנוגע לחוב כספי ידוע כל שהוא.

זה המקום להדגיש, כי הליך פשיטת רגל מתייחס אך ורק לחובות הידועים שבגינם הוגשה הבקשה לפשיטת רגל. אם מתגלה חוב נוסף לאחר תום התהליך, יש להתחיל בגינו תהליך חדש. אם מתגלה חוב נוסף של החייב במהלך ההליך, בסמכותו של רשם ההוצאה לפועל להחליט אם לצרף את החוב החדש לתהליך, או להתייחס אליו כחוב נפרד.

מי יכול להגיש בקשה לפשיטת רגל

את הבקשה לפשיטת רגל יכול להגיש הן פושט הרגל עצמו והן אחד הנושים כנגד אדם פרטי או עסק בבעלות אדם פרטי החייב לו כספים. לא ניתן להגיש בקשה לפשיטת רגל נגד חברה בע"מ. במקרה כזה ההליך הוא פירוק חברה – הליך שונה מזה שבו מדובר במאמר הנוכחי.

המאמר הנוכחי עוסק בהגשת בקשה על ידי החייב. במאמר אחר נעסוק בהגשת בקשה על ידי אחד הנושים או יותר. ככלל, ניתן לציין כאן שהגשת בקשה על ידי נושה אחד או יותר , מתבצעת אך ורק אם למגיש הבקשה לא נותרה ברירה אחרת. אם הברירה של הנושים היא לקבל חלק מהכסף שלהם באמצעות התהליך או שלא לקבל דבר, הרי ברור שהאלטרנטיבה מבחינתם תהיה הגשת בקשה לפשיטת רגל.

בקשת פשיטת רגל על ידי החייב

חייב שכנגדו רובצים חובות גדולים מכפי יכולתו להחזיר, ושנפתחו כנגדו הליכי הוצאה לפועל, יכול להגיש בעצמו בקשה להכיר בו כפושט רגל. לכאורה, מדובר בדרך נוחה מאד להיחלץ מחובות קיימים. למעשה, מדובר בדרך חתחתים, שבסיומה נותר החייב בלא רכוש (למעט דירת מגורים), וללא חסכונות. כל הרכוש המצוי ברשותו או בחזקתו של פושט הרגל נלקח ממנו.

בדרך הארוכה עד להכרזה שלו כפושט רגל, נותר החייב גם בלא אפשרות להתנהלות פיננסית תקינה. הוא איננו יכול לנהל או להפעיל עסק, לנהל חשבון בנק (למעט הפקדה או משיכה של מזומנים) או להחזיק כרטיסי אשראי. במרבית המקרים, החייב גם איננו רשאי לצאת מהארץ.

היתרונות לחייב בהליך פשיטת רגל

היתרון הגדול ביותר שיכול החייב להפיק מהליך פשיטת הרגל, נוגע לחוסר היכולת של הנושים להציק לו ולדרוש ממנו לפרוע את חובותיו. אף שעל פניו מדובר ביתרון זניח, הרי שהדבר איננו כך כלל ועיקר. לפני פתיחת התהליך, יכולים הנושים להטריד את החייב בהתמדה, תוך פגיעה בפרטיות שלו ושל משפחתו ובשגרת החיים שלהם. זאת, במטרה ברורה (וצודקת, יש לומר), להשיב לעצמם חלק גדול ככל הניתן מהחוב של החייב כלפיהם.

כיון שאין תהליך וכיון שלא נקבע סדר עדיפות לנושים, הרי שכל נושה ינסה להוציא את המכסימום האפשרי עבור עצמו, בלי קשר לשאר הנושים. הנושים יטרידו את החייב ביום ובלילה, בבית, בעבודה או בעסק, באירועים משפחתיים וברחוב – הכל במטרה לקבל כסף. הגשת בקשה לפשיטת רגל עוצרת את ההטרדות הללו ומעבירה את האחריות לגביית החוב אל רשם ההוצאה לפועל.

הפרוצדורה בדרך לפשיטת רגל

בדרך לפשיטת רגל, מתקיימים מספר שלבים: בתחילה מתבצע הליך איחוד תיקים, שבו עומד הרשם בהוצאה לפועל על מלוא היקף החובות לכאורה של פושט הרגל הפוטנציאלי. בשלב הבא מתבצע הליך חקירת יכולת, שבו הרשם או הנציגים שהוא ממנה לצורך העניין, משיגים כל מידע אפשרי על הנכסים ועל יכולת ההחזר של החייב.

השלב הבא בתהליך הוא כינוס נכסים – תפיסת כל הנכסים השייכים לפושט הרגל. מייד לאחר מכן מתבצעת חלוקת הכספים והנכסים שנתפסו בין הנושים הקיימים. בתום השלב הזה, ומשהחליט הרשם בהוצאה לפועל שאין אפשרות לחלץ עוד כספים מהחייב, הוא מוכרז פושט רגל. קבלת צו הפטר לחייב היא השלב האחרון בתהליך.

כל אחד מהשלבים הללו והליך פשיטת הרגל בכללותו נדונים במאמרים אחרים באתר הזה. בשורות להלן נדון בעיקר בפן הפרוצדוראלי של הליך פשיטת הרגל, מילוי הטפסים הנדרשים ואופן המילוי שלהם. להלן התהליך הפרוצדוראלי בהגשת בקשה לפשיטת רגל על ידי החייב:

הגשת בקשה לפשיטת רגל

החייב המבקש להכריז עליו פושט רגל, צריך למלא טופס בקשה למתן צו כינוס נכסים על הרכוש שלו והכרזתו כפושט רגל. בשלב הזה הוא עדין נתון להליכי גביית חובות מצד הנושים. עם הגשת הבקשה, רשאי הרשם בהוצל"פ למנוע זמנית כל הליכי גבייה כנגד החייב. זאת, עד לקבלת ההחלטה אם לקבל או לדחות את הבקשה לפשיטת רגל. לחילופין, במקרים שבהם המצב ברור מעל לכל ספק, רשאי הרשם לעבור מיד בתחילת התהליך לשלב הבא – קרי לקבל את הבקשה ולהתחיל בהליכים לקראת הכרזת החייב כפושט רגל.

מילוי דין וחשבון על חובות ונכסים

בשלב הבא, מבקש הבקשה חייב למלא דין וחשבון אודות החובות שלו לנושים. מנגד, הוא חייב להצהיר על מלוא הנכסים השייכים לו או לעסק שהוא מנהל (זאת, רק אם העסק איננו חברה בע"מ, כאמור לעיל). מדובר למעשה בחוברת לא גדולה, המכילה את כל הנתונים האפשריים הנדרשים. באמצעות החוברת כאמור, מוסר המבקש דין וחשבון על החובות שלו, כמו גם על הנכסים המצויים ברשותו. מדובר על כל נכס אפשרי – רכוש, נדל"ן, כסף מזומן, מניות, שטרות, חלק בעסק אחר וכל דבר שניתן להפוך אותו למזומנים.

טופס ויתור סודיות

בנוסף לטפסים כאמור, על החייב למלא טופס ויתור סודיות. הטופס הזה מתיר לכונס הנכסים לחקור בחופשיות הרבה ביותר כל מידע אפשרי באשר לנכסים הנמצאים ברשות החייב, אם ישנם. בשלב הזה, שהוא שלב חקירת היכולת של החייב, רשאים גם הנושים עצמם לספק לרשם בהוצאה לפועל מידע העוד לרשותם. אם המידע הזה לא סופק על ידי החייב עצמו, ואם הוכח כי השמטת המידע נעשתה בזדון, עלול התיך פשיטת הרגל להתבטל. המשמעות, מבחינת החייב, היא חזרה למצב של ניסיונות גבייה אגרסיביים מצד הנושים. לפיכך, החקירה הזאת הינה שלב חשוב מאד בדרך להכרזת החייב כפושט רגל.

מילוי תצהיר על ידי החייב

בנוסף לכל האמור לעיל, על מבקש הבקשה לפשיטת רגל למלא תצהיר המגולל את השתלשלות העניינים באשר להסתבכות הכלכלית. בתצהיר חייב מבקש הבקשה לגולל את סיפור ההסתבכות מתחילתו ועד לשלב ההסתבכות בחובות. התצהיר חייב להיות מפורט, אבל עם זאת ברור וקל להבנה. התצהיר חייב להיות חתום על ידי עורך דין. חשוב לדעת כי בכל בית ממשפט שלום ישנו עורך דין המסייע בהגשת תצהירים ובהפיכה שלהם לחוקיים.

הסדר חוב בתהליך הוצאה לפועל
הסדר חובות בהוצל"פ
הליך מהיר בהוצאה לפועל
הליך הוצל"פ מהיר
הפטר מהיר בוצאה לפועל
הפטר מהיר בהוצל"פ
סגירת תיק בהוצאה לפועל
סגירת תיק בהוצל"פ

כל הטפסים המצוינים לעיל חייבים להיות מוגשים בארבעה עותקים, כשהם חתומים ומאושרים על ידי החייב. בנוסף לכל אלה, על החייב לצרף צילום של תעודת הזהות שלו, בארבעה עותקים. בחלק מהמקרים, ובהתאם לנסיבות, עשוי כונס הנכסים לדרוש טפסים נוספים. על מבקש הבקשה להשיג או למלא את המסמכים הנדרשים בהקדם האפשרי. ככל שמבקש הבקשה מאחר בהגשת המסמכים, הוא עלול להיתקל בסנקציות הולכות וגוברות מצד בית המשפט או רשם ההוצאה לפועל.

שקיפות במילוי הטפסים ונכונות התצהיר

מילוי הטפסים והתצהיר, שכאמור חייב להיות חתום על ידי עו"ד, חייבים לשקף נאמנה את המצב. אסור לחייב לעגל פינות, או לנסות לשנות או לעוות את סכום החובות. מנגד, אסור לשנות או להצהיר הצהרה כוזבת באשר לרכוש או לכל סכום אחר העומד לזכותו של מבקש הבקשה. כל בקשה לפשיטת רגל נבדקת בדקדקנות. כיון שכך, רבים הסיכויים שכל פרט שגוי יתגלה כבר בשלבים המוקדמים. בין אם הטעות ארעה במזיד ובין אם בכוונה תחילה, התוצאות עלולות להיות לא נעימות. טעות בתום לב עלולה לשאת תוצאות חמורות, ועל אחת כמה וכמה מסירת מידע שקרי במזיד. פעולה כזאת היא עבירה על החוק, שבעקבותיה עלול מגיש הבקשה להיתקל בסנקציות, עד כדי תביעה פלילית.

אנשי המקצוע המיומנים של המקור להוצאה לפועל מסייעים לחייבים בכל השלבים, החל מתחילת הליך הוצאה לפועל כנגדם, עובר דרך השלבים בתהליך וכלה בפשיטת רגל וקבלת צו הפטר. אם קיימים נגדך הליכי הוצאה לפועל ואם יש לך עניין לפתוח בהליך פשיטת רגל, זה המקום עבורך. המומחים של המקור להוצאה לפועל יסייעו לך ויתמכו בך לכל אורך התהליך, עד לסיומו המוצלח.