title
לחצו להתקשרות:


חקירת יכולת לחייבים בהוצל"פ

חקירת יכולת הינה שלב חשוב בהליך הוצאה לפועל. מדובר בבירור מקיף בדבר היכולות הכספיות של חייב בהוצאה לפועל. מה המטרה של חקירת יכולת? מי יכול ליזום חקירת יכולת כנגד חייב בהוצאה לפועל? מהם השלבים הבאים בהליך? בשורות הבאות נרחיב את היריעה בנושא.

המומחים הפיננסיים של המקור להוצאה לפועל מסייעים לבעלי עסקים או אנשים פרטיים, שמתנהלים כנגדם תיקים בהוצאה לפועל בעקבות חובות שלא נפרעו, צ'קים חוזרים ועוד כיוצא האלה.. אם יש כנגדך תיקים בהוצאה לפועל המעיקים על ההתנהלות העסקית היום יומית, זה המקום עבורך. כדאי ליצור קשר כבר כעת ויועץ מקצועי מטעמנו יצור אתך קשר בהקדם. היועץ ילווה אותך לאורך כל הדרך, עד למציאת פתרון הולם למצב. אחד הפתרונות היותר מוצלחים למצב הוא גיבוש הסדר חובות מול הזוכים. מימון ההסדר יתבצע באמצעות הלוואה עסקית, כאשר הסדר החובות מייתר למעשה את הליך ההוצאה לפועל. כדאי ליצור קשר כבר כעת באמצעות האתר, או באמצעות הטלפון בשעות העבודה הרגילות.

המקור למידע ברשת על שירותים בתחום ההוצל"פ

התאמת יועץ פיננסי מתאים לפי בקשה

דירוג ובקרה של יועצים פיננסים

חקירת יכולת מטרה ותוצאה

כאמור, חקירת היכולת היא בירור היכולת של החייב לשלם את החובות שבגללם נפתח לו תיק בהוצאה לפועל. בתום הליך החקירה יקבע הרשם בלשכת ההוצאה לפועל איזה סכום ישלם החייב, ומה אורך הזמן שבו יצטרך לשלם את החוב. חקירת היכולת יכולה להתנהל כנגד חייב פרטי בלבד ואיננה יכולה להתנהל כנגד חברה, תאגיד או עמותה. במקרים הללו ההליכים שונים.

חקירת יכולת היא השלב שבו נקבע למעשה אופי הפתרון לחובות של החייב. בשלב הזה, ליווי וסיוע מקצועי מתאים עשויים לסייע מאד בהשגת הסדר חובות הוגן ובר ביצוע. היועצים המקצועיים של המקור להוצאה לפועל יעניקו לך את כל הסיוע וההכוונה הנדרשים, עד להיחלצות מלאה מהבעיה וסיום מהיר של הליך ההוצאה לפועל, במינימום הוצאות ומכסימום תוצאות.

מי יכול ליזום חקירת יכולת

למעשה, כל אחד מהצדדים בתיק הוצאה לפועל רשאי לדרוש חקירת יכולת – רשם הוצל"פ, הזוכים והחייב.

חקירת יכולת ביזמת הרשם בהוצל"פ

הרשם בהוצאה לפועל עשוי לבצע חקירת יכולת לחייב, במטרה לעמוד על היכולת האמיתית שלו לעמוד בהתחייבויות הכספיות שלו כלפי הזוכים. בתום חקירת היכולת, עשוי הרשם לקבוע פסק דין המורה על סכום החזר חודשי לחייב. לעיתים מזומנות קורה שהסכום קטן מאד יחסית לחובות. עם זאת, הקביעה הינה סופית.

חקירה ביזמת הזוכים

הזוכים בהוצל"פ, יכולים לדרוש חקירת יכולת של החייב. זאת, אם קיים חשד שהחייב מסתיר נכסים או כספים היכולים לסייע בהפחתת החוב או חיסול מוחלט שלו. יתרה מזאת – הזוכים עצמם יכולים לבצע חקירת יכולת עצמאית כנגד החייב. תוצאות החקירה כאמור יובאו בפני הרשם בהוצל"פ ויסייעו לו לקבל החלטה מושכלת ומאוזנת.

חקירת יכולת ביזמת החייב

מנגד, גם החייב עצמו יכול ליזום את חקירת היכולת. במקרה הזה, מדובר בצעד שנועד להוכיח שאין ברשותו כספים, שווי ערך לכספים, או נכסים מעבר למה שידוע. ייזום חקירת יכולת מקצר באופן משמעותי את ההמתנה לשלבים הבאים – כינוס נכסים והכרזה על החייב כפושט רגל. השלב הבא הוא החשוב והחיוני כולם – מתן צו הפטר לפושט הרגל. צו כזה מאפשר לו להתחיל חיים דשים, בלא נטל החוב המעיק עליו.

כאמור, בכל אחד מהמקרים האינטרס בפתיחת חקירת יכולת הוא שונה. עם זאת, התוצאה זהה – חקירה מקיפה וממצה של מצבו הפיננסי של החייב.

השלבים בהליך חקירת יכולת

הבסיס לביצוע חקירת היכולת של החייב הוא הצורך של הרשם בהוצאה לפועל לקבוע הליך מוסדר לפעולה מול החייב ומול הנושים כאחד. בשורות הבאות נפרט את השלבים בביצוע חקירת יכולת.

בדיקת הנכסים והיכולות הפיננסיו של החייב:

בשלב הזה מנסה רשם ההוצאה לפועל לעמוד על היקף הנכסים והיכולות הפיננסיות של החייב.

פסק דין ואמצעי אכיפה בהוצאה לפועל
פסק דין ואכיפה
איחוד תיקים בהוצל"פ
איחוד תיקים
הוצאה לפועל
הוצאה לפועל
חקירת יכולת חייבים
חקירת יכולת

ראשית, החייב ממלא שאלון המפרט את הנכסים מחד, ואת היכולות הכלכליות של החייב ושל בני המשפחה הגרים איתו מאידך:

נכסי דלא ניידי – בתים, דירות מבנים או כל נכס נדל"ן אחר השייך בדין לחייבים. המסמך חייב להיות מפורט ולכלול גם את דירת המגורים.

מיטלטלין: פריטים המצויים ברשות החייב. מתוך הפריטים הללו יחליט הרשם בבוא העת, אילו פריטים לחלט לטובת החייבים. זה המקום לציין, עם זאת, שישנם מספר פריטים הנדרשים לניהול אורח חיים תקין, שלא ניתן לחלט.עם הפריטים הללו ניתן למנות מיטות, כלי מיטה, כלי קודש (תפילין) ועוד.

כספים ושווי ערך לכספים: מדובר בתכניות חיסכון, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות, קופות גמל, מניות וכל מסמך שניתן להמיר בכסף וכמובן – כסף מזומן השייך לחייב.

טופס נוסף שעל החייב לחתום עליו הוא טופס ויתור על סודיות בדבר כספים ונכסים. הטופס נועד לאפשר לרשם או לממונים מטעמו, להניח ידיהם על כספים, שטרות, ניירות ערך או שווי ערך אחרים לכספים. טופס חתימה על ויתור סודיות כמוהו גם כהצהרה על תום הלב של החייב, המצהיר בעצם שהוא מוכן לחשוף את כל מה שיש.

לבסוף, על החייב להמציא לידי הרשם או הנציגים מטעמו כל מסמך המעיד על היכולות הכלכליות של החייב. תלושי שכר, תעודות מקצועיות ואחרות ועוד. המסמכים הללו נועדו לאפשר לרשם לקבוע אל נכון מהי יכולת ההשתכרות של החייב ובאילו החזרים חודשיים הוא יוכל לעמוד, אם בכלל.

תצהיר מטעם החייב

בנוסף לכל אלה, יכול החייב להגיש תצהיר הנוגע לכל הסעיפים שהוזכרו לעיל. ראש ההוצאה לפועל עשוי לחייב אותו בהגשת מסמכים. עם זאת, במצבים מסוימים, יכול ראש ההוצאה לפועל לפסוק בעניין גם על סמך התצהיר. חשוב לציין, עם זאת, שגם הזוכה יכול להגיש תצהיר.

הגבלת משך הליך חקירת היכולת

זה המקום לציין שהליך ההוצאה לפועל יחד עם הפעולות כנגד החייב הם מוגבלים בזמן. לא ניתן למשוך את התהליך לנצח, וכעבור תקופת מה יהיה צורך להעניק לחייב הפטר – משמע שמיטת כל החובות והתחלה חדשה, נטולת חובות.

חקירת יכולת – השלב המעשי

השלב השני הוא ביצוע חקירת היכולת עצמה. לצורך כך, יזומן החייב אל המשרדים של ראש ההוצאה לפועל. אם הוא מעוניין בכך, יוכל החייב להביא לחקירה הזאת עורך דין מטעמו. ככלל, החייב רשאי להיעזר בשירותיו של עורך דין שילווה אותו לאורך כל שלבי החקירה.

יחד עם החייב יזומן הזוכה, בלוויית עורכי הדין מטעמו. במעמד הזה רשאי הזוכה להביא מידע מיוחד ולהציגו בפני ראש ההוצאה לפועל. זאת, כמובן, בהנחה שראש ההוצאה לפועל או הנציגים שמינה לצורך העניין, לא חשפו את המידע הזה. במקרה שאכן יש מידע חדש, רשאי עורך הדין של הזוכה לחקור את החייב. חשוב לציין שמציאת מידע שלא הובא לידיעתו של ראש ההוצאה לפועל בהליך הראשוני, עלולה לגרור איתה תוצאות חמורות כנגד החייב. הליך חקירת היכולת, כפי שכבר הוזכר לעיל, הוא הליך שחייב להיעשות בתום לב.

ראש ההוצאה לפועל רשאי גם להזמין אנשים אחרים ועדים אחרים, הכל על פי הצורך. הוא רשאי לחייב את העדים להגיע, בדיוק כפי שבית משפט רשאי לעשות. כמו כן, העדים חייבים לענות על כל השאלות שיוצגו להם ולהציג כל מסמך שהרשם ימצא לנכון לראות.

אי הגעת החייב לחקירה עלולה לשאת תוצאות לא טובות מבחינתו. ראש ההוצאה לפועל עלול לפסוק כנגדו מבלי שתהיה לו אפשרות להציג את טיעוניו ולעמוד על הנקודות החשובות לו.

אי הגעת הזוכה לחקירה, מניחה בידי ראש ההוצאה לפועל לפסוק בעניין שהובא לפניו, על פי שיקול דעתו. הפסיקה יכולה להתבצע על סמך החומר שהוגש, על סמך תצהיר או אפילו על סמך שיחה עם החייב בלבד, במקרים מסוימים.

צו תשלום לאחר חקירת יכולת

בתום החקירה, ולאחר שראש ההוצאה לפועל מצא שמוצו כל האפשרויות והדרכים לבדיקת היכולת של החייב, מצווה ראש ההוצאה לפועל על ביצוע התשלום לזוכה ואופן הביצוע שלו. הצו הזה יתבצע על פי קביעתו של ראש ההוצאה לפועל ובמועד שבו יבחר. מרגע שניתן הצו, אמור החייב להתחיל בביצוע התשלומים שנפסקו ולעמוד בהם. עם זאת, הצו מתחשב בתנאים ובמגבלות האישיות החלות על כל חייב. בדרך כלל, פריסת התשלומים נוחה ומותירה לחייב אפשרות סבירה לקיום.

הדבר שונה, לעומת זאת, אם החייב הסתיר מראש ההוצאה לפועל נתונים כלכליים, כספים או כל פרט אחר המשנה את התמונה. במקרים כאלה, עלול ראש ההוצאה לפועל להגיב בצעדי ענישה לא קלים, עד כדי מאסר החייב.

הפניית הזוכה והחייב לבית המשפט

אם לחייב או לזוכה ישנן טענות באשר לצו של ראש ההוצאה לפועל, הוא עשוי במקרים מסוימים להפנות את שני הצדדים לבית המשפט. רק בית משפט יכול לשנות את הפסיקה ואת התשלומים שנקבעו. זאת, כמובן, אם לא חלו שינויים מהותיים ביכולות של החייב להמשיך בביצוע שלהם.

בקשה לשינוי צו תשלום לחייב

אם וכאשר חלים שינויים ביכולות של החייב לעמוד בתשלומים שנקבעו, הוא רשאי להגיש בקשה לשינוי צו התשלום. השינויים יכולים להיות לרעה – כלומר החייב איננו יכול לעמוד בתשלומים כפי שנקבעו. אבל השינויים עשויים להיות גם לטובה, מה שעשוי לקצר את תקופת הפירעון.

היועצים הפיננסיים המקצועיים של המקור להוצאה לפועל יסייעו לך במציאת הדרך הנכונה להיחלצות מבעיה כלכלית ופיננסית קשה. אנו מציעים פיתרון כולל, שעשוי לחסל את הבעיה הפיננסית לתמיד. כדאי ליצור קשר כבר כעת ואנו נחזור אליך בהקדם. אנשי המקצוע שלנו ילוו אותך לאורך כל הדרך עד למציאת פיתרון מלא ומוחלט למצב.